[Barcelona przyszłości] Parc Lineal Sagrera.

Share:

Firma holenderska West 8 we współpracy z Aldayjover i RCR zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na projekt “Sagrera Lineal Parc”, linearnego parku przechodzącego przez centrum Barcelony, rozciągającego się od morza poprzez miasto, prowadząc do jego naturalnego otoczenia – gór. Jest to projekt 22 hektarów przestrzeni publicznej, która ma być odskocznią i oazą spokoju dla tętniącej życiem Barcelony. Zielony korytarz będzie rozciągał się na długość 4 kilometrów, będąc alternatywą dla innych linearnych struktur Barcelony, jak na przykład słynnej Diagonal. Będzie to możliwe do zrealizowania dzięki budowie nowej trasy szybkiej kolei AVE łączącej Francję z Barcelona Sagrera/Sants. Nowe i istniejące linie kolejowe są w trakcie przebudowy, wszystkie znajdą się pod ziemią, dając miejsca nowym inwestycją budowlanym.

lalinea-4

Parc Lineal Sagrera

 

Projekt opiera się na infrastrukturze transportu publicznego i będzie oferować dynamiczną zieloną przestrzeń dla mieszkańców i turystów. Przestrzeń ta zaprojektowana jest w sposób jak najbardziej dostępny dla zwiedzających przybywających różnymi środkami transportu: pociągiem z innego miejsca w Europie, na rowerze z wycieczki w góry, na piechotę z okolicznych dzielnic i osiedli, czy innymi środkami transportu publicznego z centrum miasta. Będzie to nowy ekologiczny zielony dywan Barcelony, który zaklei starą żelazną bliznę miasta.

Park składa się z serii mikro-parków, które są połączone ze sobą za pomocą wspólnej osi przekątnej. Różne odcinki odzwierciedlają historyczną tożsamość danej dzielnicy, dając optymalne połączenia pomiędzy krajobrazem i zabudowaniami miasta. Przez całą długość parku ciągnie się naturalnie zaprojektowana główna trasa pieszo-rowerowa. Cała inicjatywa skłania się do poprawy różnorodności biologicznej i silniejszej roli ekologicznej w mieście.

Galeria

Share: