Caixa Forum – Fabryka Casaramona

2340
5
Share:

Fabryka Casaramona znajduje się w modernistycznym budynku na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie. Został on zaprojektowany przez architekta Josepa Puig i Cadafalach w latach 1909 – 1912.
Od 2002 roku jest siedzibą Caixa Forum interdyscyplinarnego miejsca promującego kulturę. La Caixa to jeden z największych banków w Katalonii, należy do władz regionalnych.
Fabryka, zbudowana w całości z cegły z dekoracjami z żelaza była własnością Casimira Casaramona. Specjalizuje się w przemyśle bawełnianym, szczególnie w produkcji koców i ręczników. Charakterystycznymi cechami kompleksu są wysokie wieże. Służyły one jaklo zbiorniki wody do stosowania podczas pożaru. Dodatkowo budynki nie posiadają kominów, ponieważ były zasilane prądem.
Caixa Forum jest miejscem przeznaczonym głównie do promowania sztuki i nauk humanistycznych. Często są tam organizowane wystawy fotografii, malarstwa czy sztuki w ogólnym tego słowa znaczeniu, które często są darmowe. Bank posiada muzeum w innym miejscu, zwane Cosmo Caixa. Znajduje się on w górnej części Barcelony i został zaprojektowany również przez Jsepa Puiga i Cadafalacha. Jest w pełni przeznaczony w pełni do promowania nauki.
Wejście do budynku zostało zaprojektowany przez japońskiego architekta Arata Isozaki.

Share: