Casa de les Punxes

2678
1
Share:

La 'Casa de les Punxes’ znana także jako dom Terrades, jest to budynek z okresu modernizmu zaprojektowany przez katalońskiego architekta Joseph’a Puig i Cadafalch, znajduje się na skrzyżowaniu ulic Diagonal i Rosello.
Dom zbudowany został w roku 1905, kiedy siostry Terrades chciały połączyć trzy należące do nich domy, które znajdowały się w jednym bloku, w jedną wspólną posesje. Posiada on unikalny design, na którego charakter składa się architektura obiektu, która naśladuje średniowieczny zamek oraz charakterystyczne zwieńczenia sześciu wież o kształcie stożka, które zakończone są igłami lub tzw. kolcami. Budynek jest zróżnicowany architektonicznie, niektóre elementy sięgają europejskiego gotyku oraz średniowiecza, które zostały doskonale połączone z elementami pochodzącymi z okresu modernizmu.
Fasada zbudowana jest całkowicie z cegły, na której umieszczone zostały ozdobne mozaiki wykonane z płytek ceramicznych, a także zdobione płytki wykonane z kutego żelaza. Obrazy utworzone z płytek ceramicznych są wielką ozdobą budynku do najbardziej spektakularnych należą zegar słoneczny, obraz świętego Jerzego oraz inne elementy i motywy patriotyczne.
Dom nie jest udostępniony zwiedzającym, ponieważ jest on własnością prywatną, gdzie pomieszczenia zostały przekształcone w różnego rodzaju biura i mieszkania prywatne. Mimo to budynek warty jest zobaczenia z zewnątrz, a także jeżeli to możliwe wewnątrz, ponieważ jego styl jest niezrównanie piękny.
Budynek został uznany jako dziedzictwo kulturowe w 1976 roku.

Share: