Cztery Kolumny

2833
4
Share:

Cztery Kolumny to pomnik, który mieści się przy Avenida Maria Cristina, naprzeciwko Palaco Nacional oraz Magic Fountain na Wzgórzu Montjuïc w Barcelonie zbudowane w stylu jońskim.
Kolumny, które można obserwować dzisiaj zostały odbudowane w 2010 roku. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej były zbliżone do oryginału projektu modernistycznego architekta Josepa Puig i Cadafalch. Oryginały stały w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się Magic Fountain, dlatego zostały postawione jak najbliżej zabytku.
Kolumny miały być odsłonięte w 1929 roku z okazji Wystawy Światowej, która miała się tutaj odbyć. Miały symbolizować cztery czerwone paski na fladze katalońskiej senyera. Dla Katalończyków były symbolem patriotyzmy i jedności. Miały również zwrócić uwagę międzynarodową na sytuację polityczną w kraju.  W trakcie dyktatury Primo de Ribera z generałem Franco na czele były zakazane wszelkie symbole narodowo-wyzwoleńcze, dlatego kazano rozebrać kolumny przed Wystawą Światową, która głównie miała się odbywać właśnie na Górze Montjuïc.
Z tych samych powodów politycznych miniaturowa, tradycyjna wioska hiszpańska Poble Espanyol zbudowana na Wzgórzu Montjuïc musiała mieć inną nazwę. Skansen miał nosić nazwę Iberona oddając hołd Iberyiczykom, pierwszym mieszkańcom Katalonii.
W 1999 roku Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie postawił na swoim kampusie Bellaterra Campus posąg czterech kolumn symbolizującą historyczne Cztery Kolumny, które nigdy tak na prawdę nie zdobiły Placa de Espanya.Po ośmiu latach starań i negocjacji władz katalońskich i niepodległościowej partii Esquerra Republicana na tym samym placu gdzie kiedyś miały stanąć cztery kolumny dzisiaj możemy podziwiać posągi symbolizujące jedność i niezależność katalońską, które są jak najbardziej zbliżone do pierwotnego projektu i miejsca.

Share: