Dom Lleó Morera

Share:

Casa Lleó i Morera (Dom Lleo i Morera) jest modernistycznym budynkiem usytuowanym na jednej z głównych ulic Barcelony Passeig de Gracia, obok dwóch sławnych modernistycznym budynków Casa Amatller oraz Casa Batlló, znanych również pod nazwą kwartał niezgody (manzana de la discordia).

Casa Lleó i Morera

Casa Lleó i Morera

Dom Lleó i Morera został zaprojektowany przez modernistę Lluís’a Domènech’a i Montaner’a w 1902 roku, jako przekształcenie domu Racamora, znajdującego się w tym miejscu. W konstrukcji obiektu uczestniczyło wielu znanych rzemieślników, którzy tworzyli meble i witraże zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, co było typowe dla tego okresu. Na uwagę zasługuje szczególnie Eusebi Arnau, który stworzył rzeźby znajdujące się na fasadzie. Jednak obecnie nie są one zachowane ze względu na odbywający się w późniejszych okresach remont na parterze. Zachowane zostały rzeźby znajdujące się na drugim piętrze, które przedstawiają postęp technologiczny, mający miejsce w okresie modernizmu takie jak telefon, elektryczność oraz fonograf, które także są dziełami Eusebi’ego Arnau’a.

Budowla ta uległa dużym zniszczeniom podczas wojny domowej w Hiszpani i została częściowo zniszczona przez ogień pochodzący z broni maszynowej,  zburzone zostały zwłaszcza gzymsy budynku. Odbudowa obiektu została przeprowadzona w latach 80 XX wieku przez architekta Oscar’a Tusquets’a, w późniejszym okresie została przeprowadzona restauracja fasady budynku.
Ze względu na to, że obiekt jest własnością prywatną zwiedzanie budynku nie jest możliwe, jednakże warto zwrócić uwagę na elementy dekoracyjne znajdujące się z zewnątrz budynku.

Share: