Els Quatre Gats (w tłumaczeniu Cztery koty) to restauracja, która znajduje się w pobliżu Portal de 'Angel w Barcelonie, w budynku Casa Marti zaprojektowanym przez znanego architekta Josepa Puig i Cadafalch pod koniec XIX wieku w stylu modernistycznym.

Quatre-gats-1

Els Quatre Gats

Budynek został zbudowany na życzenie Pere Romeu, uznanego w ówczesnej Barcelonie aktora teatralnego, ponieważ pracował w Paryżu w popularnej dzielnicy artystycznej Montmartre, w kabarecie Le Chat Noir. Ideą otworzenia Els Quatre Gats było stworzenie miejsca, w którym będą mogły się spotykać związane z awangardą i szeroko rozumianą kulturą. Miało to być miejsce swobodnego wyrażania myśli na temat sztuki, otaczającego świata, społeczności i polityki, czyli tego, czym żyła współczesna Barcelona.

Początkowo Els Quatre Gats zostało otworzone w 1903 roku i miało funkcjonować, jako kabaret, restauracja i bar, gdzie spotykali się ilustratorzy, muzycy, malarze, architekci i inne osoby związane z awangardą i modernizmem katalońskim. Wśród nich były takie osobistości jak: Rusiñol Santiago, Millet Luis Ramon Casas, Isaac Albéniz i Pablo Picasso, który wydał w tym miejscu dwie swoje wystawy w 1900 roku.

Obecnie Els Quatre Gats funkcjonuje, jako restauracja, gdzie panuje rodzinna i przyjazna atmosfera. Wystrój wnętrza przypomina lata świetności restauracje, kiedy była pełna podniesionych, podekscytowanych głosów, pragnących wyrazić swoją opinię. Są tam wywieszone obrazy oraz grafiki różnych artystów z minionych epoko, co czyni ją idealnym miejscem do zatopienia się w artystycznej atmosferze i podróży w czasie.

http://4gats.com/

 

Share: