Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie

Share:

Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, bardziej znane, jako MACBA (Museu d’Art Contemporani de Barcelona), znajduje się w dzielnicy Raval. Zostało otwarte w 1995 roku w starym Domu Miłosierdzia Miasta. Jego początki sięgają roku 1959, kiedy to krytyk sztuki Alexandre Cirici Pellicer wraz z Cesareo Rodriguez Aguilera stanęli na czele grupy ludzi, którzy wierzyli, że miasto potrzebuje muzeum o takim właśnie charakterze. Aktywnie zaczęli gromadzić kolekcję prac, które mogły stanowić podstawę dla przyszłego muzeum.

Museu d'Art Contemporani de Barcelona

Museu d’Art Contemporani de Barcelona

Dopiero w 1985 roku ówczesny Minister Kultury, Joan Rigol, rozwinął myśl poprzedników razem z burmistrzem Barcelony, Pasqualem Maragall, powierzyli projekt stworzenia muzeum amerykańskiemu architektowi, Richardowi Meiera. Zbudowany budynek jest zaliczany do architektury nowoczesnej. Składa się z kombinacji linii prostych i krzywych, które wspólnie tworzą konstrukcję umożliwiającą przejście wpadającego światła zenitalnego na wskroś budynku. Specyficzna budowa głównego atrium pozwala na rozdzielenie światła, które wpada do poszczególnych pomieszczeń wystawowych, następnie łącząc się w korytarzach.

Budynek, podobnie jak wszystkie dzieła jego autora – Richarda Meir’a, uważając go za najbardziej czysty i sumę wszystkich pozostałych kolorów. Oprócz głównego budynku dołączonego do CCCB (Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie), MACBA przyłączyła w 2006 roku Klasztor Ojców Dominikanów, który znajduje się naprzeciwko Plaza dels Angels.

Share: