Bazylika La Mercé w Barcelonie
Bazylika La Mercè (po hiszpańsku: La Basílica de Nuestra Señora de la Merced, po katalońsku: Basílica de la Mare de Déu de la Mercè) jest to barokowy kościół położony na Plaza de la Mercè w Barcelonie w dzielnicy gotyckiej (Barri Gotic). Zbudowana jest w stylu włoskiego baroku. Znajduje się na dużym placu, który łączy się z ulicą La Carrer Grande, na którym ustawione są monumentalne rzeźby, fontanny z XVIII wieku na cześć boga Neptuna.
Wnętrze bazyliki La Mercè jest urządzone w stylu rokoko, jednej z form baroku najbardziej ozdobnej, gdzie liczne elementy sztukaterii są wyrzeźbione z marmuru. Sprawia to wrażenie większej ekstrawagancji i elegancji obiektu.
W miejscu gdzie dzisiaj stoi bazylika pierwszy kościół powstał w XIII wieku. Obecna świątynia została zbudowana według projektu architekta Josepa Masa i Dordala w latach 1756-1775. Była wybudowana na cześć Maryi, patronki Barcelony. Od początku była jednym z najbardziej reprezentacyjnych kościołów stolicy Katalonii, wzniesiona według zasad kontrreformacji, czyli pełna przepychu. La Mercè została zbudowana na planie krzyża łacińskiego, z szeroką nawą główną i przednimi dwoma nawami bocznymi, pomiędzy którymi znajduje się transept z przyporami i kopułą ponad nimi. Kopuła została dobudowana do świątyni w 1888 roku projektu Joana Martorell, na której szczycie widniał posąg Virgen de la Merced (Matki Bożej Łaskawej). Zarówno kopuła jak i figura zostały zniszczone podczas wojny domowej w Hiszpanii, ale w późniejszych czasach zostały zrekonstruowane, między innymi przez braci Llucià i Miquela Oslé. Fasada budowli przypomina morskie fale, a drzwi są zwieńczone trójkątnym przyczółkiem. W bazylice znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskawej, otoczonej kultem patronki kościoła.
W 1835 roku został zlikwidowany klasztor Ojców Mercedarianów, który znajdował się przy kościele. Początkowo w zabudowaniach poklasztornych mieściła się szkoła, jednak z czasem zostały one przekształcone na cele wojskowe i taką funkcję pełni do dzisiaj. W 1918 roku świątynia otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej, jako drugi kościół w Barcelonie po Katedrze.