Fabra Observatory

2857
4
Share:

Obserwatorium Fabra (cast. El Observatorio Fabra) to obserwatorium astronomiczne usytuowane na wzgórzu Collserola będącym częścią góry Tibidabo. Położone w stronę morza, 415 metrów nad poziomem morza.
Współcześnie jest siedzibą Akademii Nauki i Sztuki Real (cast. Real Academia de las Ciencias y las Artes de Barcelona). Funkcjonuje jako obserwatorium astronomiczne zajmujące się głównie obserwacją komet i asteroid. Oprócz sekcji astronomicznej posiada także oddziały zajmujące się detekcją wstrząsów sejsmicznych oraz zbieraniem danych meteorologicznych.
Swoje imię zawdzięcza twórcy projektu Camil Fabra i Fontanillsm, który był szacowanym przemysłowcem oraz ex-prezydentem Barcelony. Podarował on część swojej fortuny Akademii w celu realizacji projektu. Chwilę po tym jak dwa inne obserwatoria zostały uznane za niepotrzebne zaraz po ich inauguracji. Obserwatorium dysponuje zarówno współczesnymi narzędziami pomiarowymi jak i tymi, które pamiętają początki wieku XX ale wciąż dobrze działają, przykładowo sejsmografy albo teleskop Mailhat o średnicy 38 cm z 1904 roku.
Budynek, który został zaprojektowany przez Josep Domènech i Estapà otwarto 4 kwietnia 1904 roku w obecności króla Alfonso XIII. Jest czwartym najstarszym obserwatorium na świecie, które wciąż funkcjonuje.
Oprócz możliwości zwiedzania oferuje także inne alternatywne atrakcje dla turystów i mieszkańców Barcelony. Przykładowo nocne wizyty z przewodnikiem oraz kolacje pod gwiazdami w letnie noce.

Share: