Joan Brossa Gardens

2327
3
Share:

Ogrody Joan Brossa są położone na górze Montjuïc w Barcelonie, na terenie gdzie kiedyś znajdował się park rozrywki. Został założony w celu upamiętnienia katalońskiego poety wizualnego.
Ogród znajduje się w połowie drogi między parkiem, a lasem na wzgórzu Montjuïc i stanowi idealny przykład, w jaki sposób można zregenerować obszar zniszczony poprzednio przez działalność ludzką, którą niewątpliwie jest park rozrywki. Ogrody są najbardziej popularne wśród rodzin z dziećmi, ponieważ nadal znajdują się tam liczne place zabaw, tory przeszkód i inne atrakcje dla najmłodszych.
Pd względem historycznym obszar ten był ważny ze względów militarnych, ponieważ w przeszłości, w tunelach i komorach przechowywano proch oraz broń wojsk Alvareza Castro. W XVIII wieku brama wjazdowa/wyjazdowa z parku była nazywana El Tunel del Terror (tunel terroru). Z tego okresu zachowały się również dwa budynki o ciekawym kształcie, zbudowane z betonu. Dzisiaj wewnątrz jednego, El quiosco Damm, znajduje się restauracja i bar, natomiast drugi, El Parasol, daje cień w upalne dni i jest traktowany, jako ciekawostka architektoniczna.
Roślinność w ogrodzie jest zróżnicowana, ze względu na to, że jest to teren na nowo zalesiany znajduje się tutaj sporo drzew iglastych, o niskich wymaganiach glebowych (cyprysy, sosny) i wiele gatunków śródziemnomorskich, takie jak drzewo oliwne. Gdzieniegdzie można znaleźć rzeźby poświęcone między innymi Carmen Amaya i Joaquin Blume. Ogrody Joan Brossa stanowią połączenie między innymi terenami zielonymi na wzgórzu Montjuïc.

Share: