Katedra w Gironie

5571
3
Share:

Katedra Najświętszej Marii Panny to kościół katedralny rzymskokatolickiego diecezji Girony, znajdującej się w Katalonii, Hiszpania. We wnętrzu znajduje się najszersza na świecie nawa gotycka o szerokości 22 metrów. Drugi największa ogólnie po nawie z Bazyliki Świętego Piotra.Budowę katedry rozpoczęto w XI w. w stylu romańskim. Następnie w XIII w. kontynuowano w stylu gotyckim. Z pierwotnej budowli romańskiej pozostał tylko XII wieczny klasztor i dzwonnica. Katedra została ukończona w XVIII wieku. Prymitywny kościół chrześcijański istniał w tym miejscu już przed islamskim podbojem półwyspu iberyjskiego. Został on przekształcony w meczet w 717 roku. Frankowie odzyskał miasto w 785 pod wodzą Karola Wielkiego, a kościół został przebudowany w 908 roku.
Kościół i klasztor były do 1064 roku budowane w stylu romańskim. Dzwonnica ukończona została w 1117. Kościół ma barokową fasadą (prace rozpoczęte w 1606 r., i zakończone w 1961) i poprzedzony jest schodami ukończonymi w 1607 roku. Rzeźby zdobiące fasady z trzech zamówień zostały wykonane przez miejscowych rzeźbiarzy w 1960 roku. Wyposażenie zewnętrzne obejmuje gotycki portal św Michała, w północnej stronie oraz portyk Apostołów w południowej części.
Kościół ma dwie wieże z dzwonami. We wnętrzu pojedynczą nawa jest uwieńczona sklepieniami krzyżowymi wspieranymi przez gotyckie przypory. Ściany boczne posiadają triforium składające się z trzech okien z witrażami. Absyda jest oddzielona od nawy dużą ścianą, która zawiera okno dedykowane św. Michałowi Archaniołowi. Wielokątna absyda jest otoczona przez dwie krótkie galerie, które mają ostrołukowe arkady jako wejście. Ołtarz główny wykonany został z białego marmuru i pochodzi z XI wieku.

Share: