Kolejka linowa Port Vell

6752
0
Share:

Kolejka linowa Port Vell (teleferic) prowadzi z Barcelonety nad portem na wzgórze Montjuic, gdzie swój początek mają również inne barcelońskie kolejki.
Trasa kolejki Port Vell zaczyna się na stacji Miramar położonej w połowie drogi w dół wzgórza Montjuic (wys. 57m. n.p.m.), następnie przechodzi przez szczyt Torre Jaume I (wys. 107m. n.p.m.). Trasę kończy na szczycie Torre Sant Sebastia (wys. 86m. n.p.m.), gdzie windą można dostać się na ulice Barcelony. Przejażdżka oferuje niezapomniane wrażenia na Placa del Portal de la Pau: Pomnik Kolumba, Port Vell, Barcelonetę ze śródziemnomorskimi plażami. Tramwaj zatrzymuje się na krótko w Torre Jaume I, pozwalając pasażerom na spacer wokół platformy.
Kolejka została zaprojektowana przez architekta i inżyniera Carlesa Buigas przy współpracy Ramónem Calzada y José Rodríguezem Rodá z okazji Powszechnej Wystawy w 1929 roku. Dwie ośmiokątne, czerwono-białe kabiny mogą pomieścić po 24 osoby. Gondole są ponumerowane kolejno I i II, pokonują trasę ok 1300 metrów. Kolejka została otwarta do użytku publicznego w 12 września 1931 roku.

Share: