Kościół Santa Maria del Mar (Święta Maria z Morza)

Share:

Santa Maria del Mar (Święta Maria z Morza) znajduje się w Barcelonie w dzielnicy La Ribera, bardziej znanej, jako el Born. Została zbudowana w latach 1329-1383, w czasach, kiedy Katalonia była potęgą morską i handlową. Bazylika jest jednym z najbardziej znanych dzieł gotyku katalońskiego, który charakteryzuje się przejrzystością i jednością stylu tak bardzo nietypowymi dla dużych świątyń.

Santa Maria del Mar

Santa Maria del Mar

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1324 roku według projektu Berenguer’s de Montagut. W 1329 roku odbyło się uroczyste złożenie kamienia węgielnego przez ówczesnego króla Aragonii Alfonso IV pod fundamenty przyszłej bazyliki. Ostateczne zakończenie budowy opóźnił pożar w 1379 roku, w którym to bazylika uległa poważnemu uszkodzeniu. Oficjalne zakończenie budowy świątyni jest datowane na 15 sierpnia 1384 roku, kiedy odbyła się tam pierwsza msza święta.

W następnych stuleciach rzadko dokonywano przebudowy bazyliki, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać ją w oryginale. W 1428 roku trzęsienie ziemi, które nawiedziło Katalonię, zniszczyło rozetę w oknie od strony zachodniej. Zostałdisa ona odbudowana w stylu gotyku płomienistego. Jego cechą charakterystyczną jest nadmiar detali, w których wykorzystuje się kształt płomieni jednocześnie dążąc do uproszczenia formy. W XIX wieku do świątyni została dobudowana kaplica Najświętszego Sakramentu. Prace wykończeniowe jednej z wież bazyliki Santa Maria del Mare trwały do 1902 roku. Pożar w 1936 roku zniszczył barokowy ołtarz główny oraz część dekoracji kościoła. Był on spowodowany tym, że kościół stanął po stronie Generała Franco. Niezadowoleni ludzie podpalili budynek, do dzisiaj pod sklepieniem widać pozostałości ognia.  Prace wykopaliskowe z 1960 roku ujawniły, że bazylika znajduje się na dawnym cmentarzu romańskim, który znajdował się tutaj między IV, a VI wiekiem naszej ery.

Z zewnątrz Santa Maria del Mar sprawia wrażenie surowego, masywnego budynku. Jest położona w wąskich uliczkach la Ribera, co utrudnia ogarniecie jej ogromu. Jest to możliwe od strony Fossar de les Moreres i Placa de Santa Maria, które kiedyś były cmentarzami. Po obu stronach wejścia zachodniego do bazyliki umieszczone są wizerunki św. Piotra i św. Pawła, natomiast tympanon przedstawia Zbawiciela z Matką Bożą i świętymi. Na drzwiach frontowych są przedstawieni robotnicy, którzy własnoręcznie nosili kamienie do budowy świątyni. Sklepieni świątyni jest krzyżowe, wsparte na rzędach ośmiobocznych, strzelistych kolumn. Były one inspiracją dla Antionio Gaudi podczas projektowania Sagrady Familii.
Bazylika Santa Maria del Mar została zbudowana na cześć ostatnich podbojów na Sardynii. Ma ona symbolizować potęgę morską, którą była Katalonia. Była ona miejscem modlitwy kupców i żeglarzy w średniowiecznej Barcelonie.

Budowa bazyliki Santa Maria del Mar stanowi tło wydarzeń powieści Ildefonso Falconesa Katedra w Barcelonie”, co w ostatnich czasach przyczyniło się do wzrostu popularności świątyni.

TagsBorn
Share: