Las Arenas w Barcelonie

3144
3
Share:

Przez wiele lat Las Arenas była jedną z najważniejszych aren w Barcelonie. Zaprojektowana przez architekta Augusta Carrerasa i wybudowana z inicjatywy Josepa Marsansa, zastąpiła ona Plac Torina, który stał się za mały, by pomieścić miejscowe firmy.
Las Arenas, wybudowana w stylu neomauretańskim, miała średnicę 52 metrów i mieściła 16,000 osób. Jej inauguracja odbyła się 29 czerwca 1900 roku, a ostatnia walka była tam oglądana w 1977 roku. Od tego czasu zaczeły powstawać różne projekty mające na celu ocalić ten budynek przed zburzeniem przez radę miejską.
Położona na Plaza de España – jednym z największych miejsc łączących gospodarkę i turystykę Barcelony, niedaleko kompleksu biznesowo-handlowego Fira de Barcelona zbudowanego na potrzeby Universal Exhibition w 1929 roku, Las Arenas stanowi obecnie centrum handlowe mieszczące liczne sklepy, restauracje i miejsca rozrywki. Projekt modernizacji areny został przeprowadzony przez firmy Richard Rogers Partnership i Alonso-Balaguer Associated Architects, którym udało się wykorzystać przestrzeń areny, by stworzyć obszar o wielkości ponad 30,000 metrów kwadratowych, na którym na 6 piętrach znajduje się 110 sklepów. Na górze budynku znajduje się okrągły taras oferujący imponujący widok na Barcelonę. W środu areny znjaduje się także Muzeum Rocka oraz 12-ekranowe kino.

Share: