Ławka w Parku Güella

3448
1
Share:

Ławka w Parku Güell jest najdłuższą i najbardziej znaną ławką na świecie. Swoim owalnym kształtem otacza główny plac w parku. Znajduje się na końcu schodów wejściowych i dokładnie nad 86 kolumnami w sali Hipóstila (sali Kolumnowej). Z tego miejsca turyści mogą podziwiać wyjątkową panoramę Barcelony.
Obiekt ten o długości 110 metrów i okrągłym kształcie jest zbudowany z wielu wklęsłych i wypukłych części. Jego specjalna i ergonomiczna forma, zapewnia wysoką prywatność osób siedzących na ławce. Powoduje także, że zimą jest wyjątkowo osłoneczniona, za to latem można odpocząć od upału ukrywając się w cieniu. Okładzina ławki Guella skomponowana jest z białej i wielokolorowej mozaiki stworzonej według techniki trencadís. Jest dziełem Josep Maria Jujol, zaufanego i jednego z najbardziej kreatywnych współpracowników Antoni Gaudí. Dominuje kolor żółty, niebieski i zielony, które wg Gaudiego symbolizują miłosierdzie, wiarę i nadzieję. Ławka posiada pomysłowy i artystyczny system odprowadzania wody poprzez gargulec umiejscowiony w tylnej części. Pozwala w miarę szybko osuszyć łąwkę podczas dni deszczowych.
Plac na którym znajduje się ławka nie jest pokryty betonem, ponieważ został zaprojektowany do odprowadzania wody, która spływa poprzez kolumny w Sali Kolumnowej do wielkiego podziemnego zbiornika i następnie używana jest do podlewania roślin znajdujących się parku Güell.

Share: