Ogród Botaniczny

3527
3
Share:

Ogród Botaniczny położony jest na Górze Montjuïc w części Muzeum Nauk Przyrodniczych w Barcelonie.
Muzeum składa się z kilku budynków o różnej lokalizacji (Zamek Trzy Smoki, Cytadela w Martorell oraz Blau Museo w Parc del Forum Auditorium). Razem z częścią budynków Ogród Botaniczny znajduje się w centrum płuc Barcelony jak nazywane jest wzgórze Montjuïc.
W ogrodzie można spotkać różne gatunki roślin zarówno rodzimych jak i egzotycznych oraz jedna największych bibliotek w Katalonii. Znajduje się tutaj również oddział Instytutu Botaniki w Barcelonie, Centrum Badawcze (Ayuntamiento de Barcelona i CSIC), które opracowuje nowe metody naukowe związane z botaniką.
Ogród Botaniczny został założony przez dr. Pius Font i Quer w 1930 roku w kamieniołomach Foixarda na górze Montjuïc, ze względu na prace budowlane trwające na tym terenie przez olimpiadą w 1992 roku ogród został zamknięty. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 2003 roku.
Należy pamiętać, że teren, na którym obecnie znajduje się Ogród Botaniczny kiedyś był składowiskiem odpadów komunalnych. Obszar ten został przebudowany przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, składający sie miedzy innymi z botaników, geologów, biologów, architektów, dzięki czemu dzisiaj jest ono atrakcyjne pod względem przyrodniczym zarówno dla turystów jak i mieszkańców Barcelony.

Share: