Pałac Królewski Pedralbes

4661
5
Share:

Pałac Królewski Pedralbes jest to budynek pośrodku pięknego ogrodu, położony przy Avenida Diagonal w dzielnicy Les Corts w Barcelonie.
Budynek został zbudowany w XVII wieku, ale XIX wieku wykupił go hrabia Güell, architektoniczny patron miasta i opiekun wielu artystów barcelońskich, między innymi Antoniego Gaudi. Polecenie przebudowy obiektu zlecił architektowi, Joanowi Martorell. Wewnątrz budynku została dobudowana kaplica i wystawna sala w stylu gotyckim. Następnie do projektu dołączył się również wspomniany wcześniej Gaudi, który zaprojektował tereny zielone wokół pałacu. Jednym z najważniejszych elementów ogrodu jest fontanna z popiersiem bohatera mitologii greckiej, Herkulesa wśród bujnej roślinności.
W późniejszych latach, Eusebi Güell przekazał budynek rodzinie królewskiej w wdzięczności za nadanie mu tytułu hrabi. Zostali zatrudnieni architekci, Eusebi Bona i Francesco Nebot w celu przeistoczenia budynku w rezydencje królewską.
Obecnie Pałac Królewski składa się z czteropiętrowej części frontowej, od której odchodzą koliście rozkładające się trzypiętrowe skrzydła budynku. Obiekt jest charakterystyczny dla sztuki noucentista (inaczej nazywanego Generacja 14) katalońskiego ruchu artystycznego, który powstał w odpowiedzi na modernizm. Ogród, okalający Pałac Królewski został zaprojektowany przez Marie Nicolau Rubio oraz częściowo przez architekta Carles Buïgas po to by przyśpieszyć prace nad pałacem, które trwały w latach 1924-1931.
Historia przynależności Pałacu Królewskie do poszczególnego właściciela jest trudna. W najkrótszy sposób można powiedzieć, że, do kogo należała władza w Hiszpanii do tego należał Pałac Królewski. Na początku XX wieku przeszedł on w ręce króla Alfonso XIII, w latach 1931-36, kiedy w Hiszpanii ustrojem politycznym była republika pałac należał do Rady Miasta. Jego losy w trakcie Wojny Domowej nie są dokładnie znane. Natomiast na pewno wiadomo, że od 1940 do 1978 roku pałac był siedzibą Generała Franco. W dzisiejszych czasach Pałac Królewski należy do Generalitat. Obecnie znajduje sie tam siedziba Muzeum Ceramiki i Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Ale w najbliższych latach władze chcą przekazać budynek Unii na Rzecz regionu Morza Śródziemnego, której siedziba znajduje się w Barcelonie.

Share: