Palau de la Generalitat de Catalunya

3094
2
Share:

Palau de la Generalitat de Catalunya jest budynkiem należącym do rządu Katalońskiego, Generalitatu, mieszczący się na Placu Sant Jaume, w sercu barcelońskiej dzielnicy gotyckiej.
Instytucja przeżyła wiele wzlotów i upadków w swej historii. Została również zniesiona przez Filipa V(Dekrety de Nueva Planta) po zakończeniu Wojny Sukcesyjnej oraz przeszła wiele ataków ze strony dyktatorów dwudziestego wieku. Powstała w trzynastym wieku i istnieje do dzisiaj jako najwyższy organ rządowy w Katalonii.
Budynek, który łączy w sobie style takie jak gotyk czy renesans ze względu na kilka renowacji w swej historii, został zaczęty w 1410 pod kierownictwem Marca Safont, który wybudował również Kaplicę św. Jerzego, patrona Katalonii. Został wzniesiony na istniejącym budynku w żydowskiej dzielnicy 'El Call’. Później, około roku 1596, Pere Blai stworzył renesansową fasadę, która była pierwszą w tym stylu w mieście, lecz nie była to ostatnia jej przebudowa. Była przerabiana przez kilku architektów: Miquela Garriga, Josepa Puig i Cadafalch oraz Joana Rubio i Bellver.
Tak wiec wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, pozostało kilka gotyckich elementów, na przykład dziedziniec, klatka schodowa, galerie w stylu gotyku płomienistego, jedna z fasad i kaplica św. Jerzego, zaprojektowana przez Marca Safont. Miedzy elementami w stylu renesansowym odnaleźć można główna fasadę wychodzącą na Plaza de Sant Jaume, utworzoną jak włoska fasada pałacu, z wielkim respektem dla wymiarów i architektonicznych proporcji, z której widać kopułę św. Jerzego.
Wewnątrz znajduje się wiele charakterystycznych elementów wartych zobaczenia: centralny dziedziniec, kaplica św. Jerzego, Patio Drzew Pomarańczowych i sala św. Jerzego ze znakomitymi malowidłami, zaprojektowanymi przez renesansowego architekta Pere Blai. Obecnie freski są związane z tematami militarnymi i religijnymi, gdyż oryginalne zostały zastąpione na rozkaz Primo de Rivera podczas jego dyktatury.
Pałac można odwiedzać wyłącznie w Dniu św. Jerzego, 24 kwietnia.

Share: