Palau Robert

2304
3
Share:

Pałac Robert (el Palau Robert) znajduje się na ulicy Passeig de Gracia w Barcelonie obok alei Diagonal. Zaprojektowany został w stylu neoklasycznym przez architekta Joan Martorell na zamówienie wpływowego arystokratycznego markiza Roberta. Budynek, w którym aktualnie odbywają się przeróżne wystawy, należy do Rządu Katalonii (Generalitat de Catalunya). Wykorzystywany jest także jako biuro podróży oraz ogród.
Pałac został wybudowany z kamienia pochodzącego z gór Montgrí. Pracom w latach 1898 i 1903 nadzorował Joan Martorell, dlatego budynek ma neoklasyczny charakter, który jest sprzeciwem na dominujący w tym momencie nurt modernistyczny. Obok patio z ogrodem i lufcikiem znajduje się roślina o kształcie kwadratowym. W roku 1904 otrzymał wyróżnienie w corocznym konkursie budynków artystycznych organizowanym przez urząd Barcelony.
Ogród został zaprojektowany przez miejskiego pejzażystę Ramon Oliva, który był także autorem ogrodów na Placu Catalunya oraz znaczącej części roślinności (m. in. palm), którą posadzono przed Wystawą Światową w 1888 roku.

Share: