Parc del Fòrum

3750
1
Share:

El Parc del Forum w Barcelonie to park publiczny położony w dzielnicy Sant Marti, w pobliżu morza. Został stworzony przez Radę Miasta na pamiątkę uroczystości obchodzonych z okazji Międzynarodowego Forum Kultury, które odbyło się w stolicy Katalonii w 2004 roku. Tematami przewodnimi obchodów był: rozwój zrównoważony, pokój, różnorodność i współistnienie kultur. Lokalizacja i infrastruktura parku została zaprojektowana tak, aby w przyszłości odbywające się tutaj imprezy kulturalne nie przeszkadzały mieszkańcom pobliskich osiedli.
Park Forum zajmuję dużą powierzchnię betonową gdzie, co kawałek znajdują się małe tereny zielone oraz basen ze słoną wodą, nawiązujący do bliskości parku do morza. W okolicy znajdują się renomowane hotele i centra biznesowe, duże centrum handlowe Diagonal Mar. Część parku stanowi Międzynarodowe Centrum Kongresowe (CCIB). Park jest miejsce odbywania się corocznych, międzynarodowych festiwali muzycznych takich jak Primavera Sound, La Feria de Abril.
Park jest podzielony na kilka obszarów. Przy wejściu znajduje się Forum Budowlane, inaczej nazywane audytorium. Budynek został zaprojektowany rzez szwajcarskich architektów, Jacquesa Herzog i Pierre de Meuron, jest charakterystyczny ze względu na podstawę o kształcie graniastosłupa tworzącą trójkąt równoboczny o boku 180 metrów i 25 metrów wysokości. Od zewnątrz budynek jest zbudowany z wytrzymałego indygo, który przenika na wskroś kilka warstw szkła, które imitują wygląd rozlanej wody na elewacji. E względu na kwestie zrównoważonego rozwoju, architekci zaaranżowali rozwiązania techniczne, które są bezpieczne dla środowiska, poprzez zmaksymalizowanie ilości pobieranego naturalnego światła potrzebnego do oświetlenia obiektu. Ponad to budynek posiada kilkumetrowy basen na dachu, który absorbuje zmiany temperatury i prace izolacyjne. W budynku na widowni może znajdować się 3200 osób, znajduje się tutaj również sala konferencyjna o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, które jest w stałej współpracy z centrum kongresowym CCIB, znajdującym się po drugiej stronie ulicy. Od 2005 roku w budynku znajduje się muzeum dotyczące przyszłości Barcelony i zrównoważonego rozwoju
Dalej położony jest Plaça dels Afussellats, co znaczy Plac Ujęcia, zajmuje on powierzchnie ok. 7000 m2 z cudownymi widokami na morze i barcelońskie ZOO Marine. Obecnie po lewej stronie jest projektowana Plaza Fotovoltaica zaprojektowana przez Jose Antonia Martinez Lapena i Elias Torres. Urządzenie ma posiadać 10.500 m2 i ma dostarczać energii słonecznej dla parku. Stąd wynika nachylenie i południowa ekspozycja urządzenia by dostarczało ono jak najwięcej elektryczności.

Share: