Pla de Palau – Llotja de Mar

niedziela, 12 Sierpień 2012 3883 Views

Pla de Palau jest placem w Barcelonie. W przeszłości(w czasach średniowiecznych) było to centrum handlu. Swój rozkwit zawdzięczał dobrze rozwiniętemu handlowi towarami morskimi. Było to również centrum biznesu i życia miejskiego. Pla de Palau składał się z różnych budynków, niektóre z nich zachowały swą oryginalną formę przez lata, jak na przykład Llotja de Mar, monumentalny budynek neoklasycystyczny z osiemnastego wieku.

Llotja de Mar

Llotja de Mar

Obecna konstrukcja jednakże jest następcą gotyckiego budynku średniowiecznego. Zaprojektowany został przez Pere Llobet, Pere Arvei i Marc Safont. Jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych gotyckich budynków cywilnych w rejonie śródziemnomorskim. Neoklasycystyczna przebudowa była niezbędna ze względu na zniszczenia po atakach Wojny Sukcesyjnej.

Llotja de Mar (targ rybny)
, pierwotnie używany jako miejsce spotkań handlarzy, został przekształcony w 1715 roku w szkołę. Mieścił również giełdę papierów wartościowych, która obecnie znajduje się na Passeig de Gracia. Dziś jest to główna siedziba izby handlowej i Akademii Sztuk Świętego Jerzego.

Budynek ma wysokość 22 metrów, a jego ściany są zwieńczone czterema frontonami, z najważniejszym na głównej fasadzie. Najistotniejszą strefą gotyckiej części budynku jest ‘Salon de las Contrataciones’ z pomieszczeniem wysokości 14 metrów. Kolumny i łuki podtrzymują drewnianą podłogę znajdującą się powyżej. Neoklasycystyczna część budynku tworzy z niego najważniejszy budynek w tym stylu w całym mieście. Warte zobaczenia są również elewacje, dziedziniec i klatka schodowa, bogato zdobione rzeźbami.

[pg]

Zobacz mape i obejrzyj fotki >>

Tagi: Barcelona i okolice, Ciekawe miejsca, Ciutat Vella | ,

Dodaj komentarz w PoloniaBarcelona
Masz już konto? Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!