Plac Fontanny w Tarragonie

2122
1
Share:

Plac Fontanny (Plaça de la Font) znajduje się tam, gdzie znajdowała się część areny starorzytnego cyrku rzymskiego Tarraco. To czyni go jednym z najstarszych placów na świecie, wraz z Piazza Navona w Rzymie.
Po wielu zniszczeniach plac w średniowieczu opustoszał. Powrócił z powrotem do życia dzięki używaniu go przez hodowców jako zagroda dla bydła i drobiu, a później w roku 1363 arcybiskup miasta, Pere de Clasquerí zbudował studnię by zaspokoić braki wody, które dotykały miasto. Budowla ma 47 metrów głębokości. Od niej pochodzi nazwa placu, chociaż w pewnych okresach, szczególnie podczas hiszpańskiej dyktatury został przemianowany n Plaza de José Antonio. Plac był również używany jako miejskiego targ.
Najbardziej godnym uwagi budynkiem na placu jest ratusz, wybudowany na miejscu klasztoru Santo Domingo, który osiągnął swój dzisiejszy – neoklasycystyczny wygląd w latach 1861 i 1865.
Jest to jeden z głównych ośrodków życia nocnego, znajduje się tutaj wiele barów oraz ogródków, gdzie można zjeść tapas lub wypić sangrię.

Share: