Plaça Espanya

2410
0
Share:

Plaça Espanya (Plac Hiszpański) w centrum Barcelony zajmuje największą powierzchnię liczącą 34.000 metrów kwadratowych. Jest jednym z głównych szlaków komunikacyjnych łączącym główne ulice barcelońskie: Avenida Paralelo, Gran Via de les Corts Catalanes, La Calle Tarragona, La Calle de Creu Coberta, jak również La Avenida de María Cristina, która jest jedną z głównych dróg prowadzących na Wzgórze Montjuïc i Palau Nacional, w którym znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii. Dlatego na placu znajdują się liczne przystanki linii autobusowych, kolejowych oraz wejścia do metra.
Plaça Espanya został zbudowany z okazji uroczystości Wystawy Światowej w 1929 roku, projekt stworzył Josep’a Puig i Cadafalch we współpracy z Guillem Busquets. Zamiarem autorów było wymyślenie konstrukcji, która byłaby symboliczną i monumentalną bramą do Wzgórza Montjuïc. Pomysłem na osiągnięcie celu była budowa okrągłego placu, w którego centrum będzie znajdowała się barokowa kolumnada inspirowana Placem Świętego Piotra w Watykanie. W okolicy były budowane również hotele na potrzeby wystawy, ale do dnia dzisiejszego pozostał tylko jeden budynek, ponieważ inne zostały zburzone. Obecnie znajduje się w nim liceum publiczne, na skrzyżowaniu ulic Creu Coberta i Gran Vía.
W pobliżu Plaça Espanya znajduje się wiele zabytków i budowli wartych zobaczenia. Jedną z nich są zbudowane wyłącznie z cegieł 47-metrowe Wierze Weneckie (Las Torres Venecianas) zaprojektowane przez Ramon Reventos inspirowane włoskimi oryginałami na Placu Świętego Marka w Wenecji. Dwie strzeliste budowle otwierają drogę do Avenida Maria Cristina, prowadząc do MNAC. Równie ważnym budynkiem, świeżo odrestaurowanym, jest centrum handlowe Plaza de Toros Las Arenas zbudowane w stylu Art Nouveau (neomauretański) zaprojektowany przez Augusta Font i Carreras. Kiedyś budynek ten był areną walk torreadorów z bykami. Obiektem godnym uwagi pośrodku Plaça Espanya monumentalna fontanna projektu Josep’a Marii Jujol, która zawiera różne formy alegoryczne, rzeźbiarza Miquela Blaya. Jest to na przykład okrągły basen z trzema niszami, gdzie każde reprezentuje jedną z trzech wielkich rzek płynących w Hiszpanii: Duero, Ebro, Tag. Na dontannie widnieje napis: Hiszpania poświęcona Bogu.

Share: