Plaza de Toros Monumental

4764
4
Share:

Plaza de Toros Monumental o początkowej nazwie Plaza del Sport jest to arena walki byków należąca do miasta Barcelona. Współcześnie jest to jedyna arena w mieście, w której możliwa jest walki byków odkąd wyłączona z użytku została arena Plaza de Toros de Las Arenas, która obecnie przekształcona została w centrum handlowe. Jednak ze względu na kontrowersyjny wniosek Parlamentu Katalońskiego z 28 lipca 2010, walki byków nie mogą odbywać się po roku 2012. Właściciel obiektu rodzina Balañá już zapowiedziała adaptacje obiektu jako miejsca, gdzie odbywać miałyby się przedstawienia cyrkowe oraz koncerty.
La Plaza de Toros Monumental znajduje się w dzielnicy Eixample, u zbiegu ulic Marina i Gran Via de les Corts Catalanes. Została zbudowana między 1913 i 1916 rokiem według projektu modernistycznego architekta Joaquim’a Raspall’a, który zaprojektował fasadę główną w stylu Novecentisme. Zmiana nazwy z Plaza del Sport na Plaza de Toros Monumental miała miejsce w 1916 roku, czego skutkiem było zwiększenie się liczby widzów. Obecnie obiekt dysponuje 26 rzędami miejsc i trybunami na pierwszym piętrze oraz niezliczoną ilością miejsc wyżej, które są w stanie pomieścić 19.582 osób siedzących oraz około 25.000 osób stojących, jeżeli liczone są osoby, które mogą się zmieścić w okręgu przy placu, który używany jest jako miejsce gdzie odbywają się koncerty i przedstawienia.
W ponad 100 letniej historii tego miejsca zorganizowane były koncert takich gwiazd jak The Beatles (1965), Bob Marley(1980) czy Bruce Springsteen (1992). Jednakże od czasów skonstruowania pałacu Sant Jordi, koncerty zostały przeniesione do hali sportowej ze względu na lepszą akustykę tego miejsca.
Odwiedzenie miejsca wewnątrz jest możliwe tylko w przypadku wejścia na zaplanowane przedstawienia, jednak ze względu na unikalny styl tego obiektu, warto zobaczyć to miejsce przynajmniej z zewnątrz.

Share: