Ratusz w Barcelonie

3893
0
Share:

Ratusz w Barcelonie to budynek zbudowany w stylu gotyckim i neoklasycystycznym, który znajduje się na Plaza Sant Jaume, w dzielnicy Ciutat Vella w Barri Gotic. Jest siedzibą Rady Miasta (Ayuntamiento de Barcelona) organu zarządzającego miastem.
Początki tej budowli datuje się na XIV wiek, kiedy to Rada Stu zaczęła rządzić miastem. Organ ten był formą samorządu ustanowionego przez Jaume I, byli wybierani przez zgromadzenie obywateli. Ponieważ Radzie było potrzebne miejsce spotkań w 1360 roku podjęto budowę Salo de Cent, w której później odbywały się zebrania Rady. Ratusz znajduje się po południowej stronie placu Sant Jaume, naprzeciwko budynku Generalitat de Catalunya. Został zaprojektowany na zlecenie Rady Stu w XIV wieku przez Pere Llobet i Arnau Bargues, który był również autorem fasady gotyckiej zdobiącą budynek od strony Carrer Ciutat, która wtedy służyła jako główne wejście do budynku. Przy jej powstaniu pracowali liczni malarze, rzeźbiarze, a także zostały na niej umieszczone prace autorstwa konstruktorów. Natomiast fasada, która dzisiaj ozdabia budynek to neoklasycystyczna fasada autorstwa Mas Josepa i Vila, która znajduje się od strony Plaza Sant Jaume.
Obrazy zdobiące Ratusz to wizerunek archanioła Raphaela, autorstwa Jordi Johan i Pere Ca Anglada wiszący nad drzwiami. Poza tym na froncie znajdują się zdjęcia patronów miasta, św. Sewerusa i św. Eulalii. W niszach na parterze znajdują się marmurowe posągi króla Jaume I (założyciela Rady Stu) i Joan Fiveller (jeden z radnych), które zostały stworzone przez Josepa Bover w 1847 roku. Marmurowa korona neoklasycystycznej fasady została zaprojektowana przez Francesca Daniela Molina w 1853 roku, została wyrzeźbiona przez Filipa Casoni.
Główna sala, znajdująca się przy wejściu od strony Plaza Sant Jaume, znana jest, jako Pracownik biura z imponującym plafonem Alberta Rafolsa Casamada The Four Seasons. Pomieszczenie to funkcjonuje, jako Biuro Informacji Turystycznej. W dolnej części znajdują się czarne marmurowe schody prowadzące na piętro. Ich dolna część składa się z drewnianych desek, które były malowane przez Pere Arcagna w 1401 roku. Dodatkową ozdobą wnętrza Ratusza są rzeźby Frederica Maresa, Joana Miro i Josepa Clara. Schody używane dzisiaj zostały zbudowane w 1926 roku i są zdobione malowidłami Miquela Viladrich, które przedstawiają różne fragmentu poematu Mossena Jacinta Verdaguera Canigó. Na szczycie schodów znajduje się nisza połączona z rzeźbą Macierzyństwo Josepa Viladomat. Na szczycie schodów znajduje się Gotycka Galeria, która prowadzi do Salo de Cent, największych i najbardziej reprezentacyjnych pokoi Ratusza, w którym odbywały się posiedzenia rady Stu.
Wnętrze głównego pokoju, w którym odbywały się posiedzenia Rady, ma strukturę półkolistą z łukami, które opierają się na drewnianych belkach z XIV wieku. Na przestrzeni lat pomieszczenie było wielokrotnie odnawiane i przebudowywane, jednak zachowało swój oryginalny styl. Na początku XIX wieku, wbudowano tam gotyckie krzesła alabastrowe zaprojektowane przez Enrica Monserda.
W Ratuszu można zwiedzić również XIX-wieczny salon Królowej Regent (Salo de la Reina Regent) dzieła Francesca Daniela Molina. Jest to pokój, w którym członkowie Rady Miejskiej spotykali się każdego miesiąca. W przeszłości sala była wykorzystywana, jako królewska jadalnia podczas wizyty królowej Regent Marii Cristiny podczas Wystawy Światowej. Na pamiątkę tego zdarzenia, w pokoju znajdują się dwa duże obrazy pary królewskiej, Marii Cristiny i Alfonsa XIII. Innym pomieszczeniem godnym uwagi jest Salo de Croniques, zaprojektowane i urządzone przez Josepa Marię Sert w 1928 roku. Podłoga w tym pokoju jest z czarnego marmuru, a ściany i sufit są pokryte obrazami przedstawiającymi kroniki Ramona Muntanera i Bernata Decsolta o wyprawie Rogera de Flor na Wschód w XIV wieku.

Share: