Rynek Santa Caterina

2514
3
Share:

Rynek Santa Caterina (lub Santa Catelina w języku katalońskim) znajduje się w Santa Catalina w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie. Powstał w 1848 roku, jako jeden z pierwszych targów w mieście, a jego nazwa pochodzi od dawnego zakonu, jaki znajdował się na tym obszarze w poprzednich stuleciach Santa Catalina. Wraz z otworzeniem rynku zostały odsłonięte i odrestaurowane stare mury klasztoru i dzisiaj można je zwiedzać razem z targowiskiem.
W 1997 roku Rada Miasta postanowiła zrewitalizować i odnowić miejskie targi, ponieważ były one w złym stanie technicznym i sanitarnym. W tym celu zleciła zaprojektowanie rynku Santa Caterina w innowacyjny sposób jednej z najlepszych firm architektonicznych w Barcelonie, EMBT, która należy do Enrica Morallesa i Benedetta Tagliabue. Stworzyli oni projekt bardzo oryginalnego dachu, który kształtem ma przypominać ruch fal morskich natomiast kolorystycznie ma kojarzyć się z owocami i warzywami sprzedawanymi na targu. Projekt zbudowania takiej konstrukcji został powierzony artystom, Toniemu Comella, który zaprojektował kolorową mozaikę oraz Josemu Maria Velasco Rivas. Niestety pracę nad ukończeniem dachu przedłużyły się z powodu nagłej śmierci architekta Enric Miralles.
Dzisiaj, największą atrakcją targu nie są owoce lub warzywa, które nie wyróżniają się spośród dostępnych na pozostałych targowiskach, ale należy odwiedzić to miejsce ze względu na ciekawą konstrukcję dachową.

Share: