Sagrada Família

3509
2
Share:

Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, znana, jako Sagrada Familía jest najpopularniejszym kościołem rzymsko-katolickim w Barcelonie. W wielu przewodnikach turystycznych jest uważana za symbol stolicy Katalonii.
Bazylika została zaprojektowana przez Antoniego Gaudí, który poświęcił na ten projekt ponad połowę swojego życia. Założeniem autora projektu było, aby budowla przypominała jeden wielki organizm. Ze względu na walory architektoniczne w 2005 roku Sagrada Familia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2010 roku papież Benedykt XVI konsekrował świątynię podnosząc jej rangę do mniejszej bazyliki.
Budowa Sagrady Familii rozpoczęła się w 1882 roku jednak z powodu bardzo skomplikowanej konstrukcji, data zakończenia budowy jest nieustannie przekładana. Obecnie ukończenie budowy jest zaplanowane na rok 2026, czyli w setną rocznicę śmierci Antoniego Gaudi.
Początkowo Sagrada Familia była zaprojektowana w stylu gotyckim przez innego architekta. Jednak po przejęciu projektu, Antonio Gaudi całkowicie zmodyfikował projekt i nadał mu własny, niepowtarzalny styl modernistyczny. Architekt pracował nad zleceniem do śmierci, poświęcając mu całkowicie ostatnich piętnaście lat swojego życia.
W środku Sagrady Familii znajduje się pięć przejść przedstawiających krzyż łaciński. Świątynia posiada trzy fasady: Narodzenia Pańskiego od strony wschodniej, Męki Pańskiej od zachodu oraz Zmartwychwstania Pańskiego od południa.
Fasada Narodzenia Pańskiego, która została ukończona za życia Gaudiego, jest poświęcona narodzeniu Jezusa Chrystusa. Jest ona ozdobiona licznymi rzeźbami roślin, zwierząt oraz historiami z dzieciństwa Jezusa. Fasada jest podzielona na trzy portyki reprezentujące cnoty: wiarę, nadzieję i miłość. Nad wejściem do portyku przedstawiającym miłość znajduję się iglica z drzewa cyprysowego, nazywana Drzewem Życia. Wieże wznoszące się ponad fasadą są poświęcona Dwunastu Apostołom. Fasada Męki Pańskiej, została zaprojektowana przez Gaudiego, jednakże została ukończona po śmierci architekta. Rzeźby znajdujące się w środku są autorstwa katalońskiego artysty, Josepa Marię Subirachs. Cechą charakterystyczną tych dzieł są ostre kształty geometryczne, nagie ozdoby oraz prostota. Przedstawiają one mękę oraz cierpienie Jezusa Chrystusa. Fasada Zmartwychwstania Pańskiego jest największą i najbardziej spektakularną z pozostałych konstrukcji. Jej budowa rozpoczęła się w 2002 roku i do dnia dzisiejszego nie została ukończona. Będzie ona wejściem do nawy centralnej, gdzie zostanie przedstawiona chwała Jezusa Chrystusa. Schody prowadzące do portyku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby symbolizowały drogę z piekła do nieba. Wewnątrz będzie się znajdowało siedem kolumn reprezentujących Siedem Grzechów Głównych, podczas gdy zwieńczenie kolumn ma przestawiać Siedem Cnót Niebieskich.
Po ukończeniu budowy Sagrada Familia będzie miała osiemnaście wież przedstawiających Dziewicę Maryję, Jezusa Chrystusa, Dwunastu Apostołów oraz Czterech Ewangelistów. Najwyższa wieża będzie miała 170 metrów wysokości, co sprawi, że Sagrada Familia będzie najwyższym kościołem na świecie.
Dokończenie budowy bazyliki Sagrada Familia jest możliwe dzięki prywatnym darowiznom od ludzi z całego świata. Mimo tego, że budowa trwa już ponad sto lat, to nadal nie jest pewne czy budowa zakończy się w planowanym 2026 roku. Jednak pomimo tego świątynia jest uważana za jeden z architektonicznych cudów świata.

Share: