Targ El Born

2673
3
Share:

Targ El Born znajduje się w dzielnicy Ciutat Vella, w pobliżu parku Ciutadella oraz Franca Station w Barcelonie. Jest to jeden z pierwszych i najważniejszych barcelońskich budynków publicznych zbudowany w tak zwanym stylu architektury żelaza.
Budynek został zaprojektowany w 1873 roku przez architekta antroniego Rovira i Trias, a wykonane przez Josepa Mestre i Fontsere. Wykonanie wszystkich kratownic i profili metalowych było możliwe dzieki współpracy jednej z lepszych ówczesnych firm hiszpańskich, La Maquinista Terrestre y Marítima.Rynek został otworzony w 1878 roku i do roku 1971 był centralnym targiem Barcelony,  kiedy został otworzony modeMercabarna. W 1977 roku był przebudowany przez Pere Espinosa. Podczas prac archeologicznych w 2002 roku okazało się, że wokół placu na którym znajdował się park odnaleziono pozostałości średniowiecznej osady, ktora zostało zniszczona dopiero po wojnie o sukcesję hiszpańską. Do dzisiaj wykopalisko pozostaje jesdnym z najlepiej zachowanych obiektów dotyczących rozwoju osad średniowiecznych w Europie.
W związku z tym wszelkie prace remontowe zostały wstrzymane do 2012 roku, kiedy to ma zapaść decyzja co dalej należy zrobić z tym miejscem i w jaki sposób je zagospodarować.

Share: