Tibidabo Amusement Park (Park Rozrywki Tibidabo)

3827
1
Share:

Tibidabo Amusement Park to park rozrywki znajdujacy się na górze Tibidabo w Barcelonie. Jest to najstarszy park tego typu w Hiszpanii, a drugi w Europie po Tivoli Copenhagen. Posiada on zróżnicowane atrakcje turystyczne po to aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Wśród nich znajdują sie muzea, punkty widokowe i kolejki. Park znajduje się 500 m. nad poziomem morza.
Park Tibidabo powstał w 1899 roku, założył go słynny farmaceuta barceloński, dr Andreu, który wymyślił i opatentował własne tabletki na kaszel, nadal stosowane. Początkowo park był zamknięty dla publiczności, był stosowany wyłącznie do włąsnego użytku. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1901 roku wraz z kolejką i tramwajem Blue, chociaż wiele urządzeń zostało oddanych do użytku dopiero po 1905 roku.
Wśród wielu atrakcji, jakie są dostępne w parku, najbardziej popularne są samoloty z 1928 roku i oryginalna rekonstrukcja samolotu, który jako pierwszy pokonał dystans z Barcelony do Madrytu. Jest to sztandarowa atrakcja parku i jest wykorzystywana również jako logo firmy zarządzającej parkiem. Samolot jest traktowany jako punkt widokowy, z którego można oglądać Barcelonę obracając sie o 360 stopni. Inną atrakcją parku jest tak zwana Strażnica, jest to jeden z najstarszych punktów widokowych w parku. Ma strukturę kosza o pojemności od 8 do 10 osób. Wznosi się 50 metrów na ziemią, tym samym 551 metrów nad poziomem morza. Została ona otwarta w 1921 roku i i nadal jest w pełni sprawna. Dużą przyjemność może sprawić przejażdąka na Panoramic. Jest to diabelski młyn otworzony w 1983 roku z dwudziestoma wagonikami, z których rozpościera się oszałamiający widok na na Barcelonę. Te oraz kilka innych miejsc, takich jak Muzeum Automatu czy Miramiralls, są zawarte w cenie karnetu Cami del Cel (Droga do nieba), który obejmuje konkretne pukty, bez wchodzanie do całego parku, w niższej cenie.
Atrakcje Parku Tibidabo są podzielone na pięć typów w zależności od tego jak duże emocje wzbudzają. Większość kolejek jest dostępna dla wszystkich, ale istnieje kilka, które sa przeznaczone dla osób o mocnych nerwach, np. Diavolo, Hurakan lub Hotel Kruegger. Hotel Krugger to miejsce, w którym znajdują się rekwizyty i są przedstawione sceny ze słynnego horroru. Koszmar z ulicy Wiązów. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji parku.
Na przestrzeni lat Park Tibidabo należał do kilku prywatnych właścicieli i wygląd parku zmieniał się w zależności od potrzeb i upodobań aktualnego nabywcy. Obecnie parkiem zarządza Rada Miasta. Ze względu na swoje położenie do parku można się dostać specjalnym autobusem Tibibus, kolejką linową lub niebieckim tramwajem (Tramvia Blau).

Share: