Torre Agbar

2599
3
Share:

Torre Agbar (wieża Agbar) jest jednym z największych wieżowców w Barcelonie, usytuowany na ulicy Diagonal, jego wysokość dochodzi do 145 metrów. Projekt ten jest częścią modernizacji industrialnej dzielnicy – Poblenou w nowoczesną dzielnicę negocjacji.
Aktualnie Torre Agbar jest siedzibą międzynarodowej sieci wody w Barcelonie, jest to trzeci co do wielkości wieżowiec w Barcelonie, który jest punktem charakterystycznym dla panoramy Barcelony, jego wysokość przekraczają tylko Torre Mapfre i Hotel Arts.
Wieża usytuowana jest bardzo blisko Placu de las Glorias w Barcelonie, zaprojektowana została przez francuskiego architekta Jean Nouvel’a, forma wieży przypominać ma wielki gejzer wody podnoszący się z ziemi. Autor inspirował się także górą Montserrat oraz wieżą kościoła Sagrada Familia, które są niewątpliwie  symbolami Katalonii. Jednakże architektura obiektu od zawsze budziła nieuniknione kontrowersje poprzez falliczny kształt wieży.
Konstrukcja obiektu składa się w całosci z betonu i szkła, jednak najbardziej charakterystyczną cechą obiektu jest jego iluminacja, która widoczna jest zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Fasada pokryta jest ponad 18.000 diod LED, które świecą w różnych zakresach koloru-zwłaszcza w odcieniach niebieskiego i czerwonego. Zmieniają się one w zależności od temperatury co pozwala na tworzenie się różnych kształtów dookoła cylindra wieży.
Na około 38 piętrach znajdują się biura, z czego 4 usytuowane są pod ziemią. Na szczycie wieżowca znajduje się punkt widokowy.
Otwarcie obiektu odbyło się 16 września 2005 roku.

Share: