Virreina’s Palace

1993
3
Share:

Pałac Virreina (w języku katalońskim Palau de la Virreina)  jest to budynek w stylu barokowym w Las Ramblas w Barcelonie. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba Departamentu Kultury Rady Miasta oraz mają tam miejsce liczne wystawy i koncerty kameralne organizowane przez miasto.
Pałac jest przykładem świeckiej architektury barokowej z XVIII wieku. Budowa według projektu architekta Carlesa Grautrwała w latach 1772-1778. Pałac pierwotnie miał być zbudowany dla markiza z Peru, Manuela de Amat i Juniet. Markiz to tytuł szlachecki nadawany e Europie, Chinach i Japonii oznaczający wyższą pozycję społeczną od hrabiego, ale niższą od księcia. Niestety arystokrata zmarł przed wprowadzeniem się do pałacu, dlatego odziedziczyła go i zamieszkała tam wdowa po nim. Stąd pochodzi nazwa pałacu, Palau de la Virreina, która oznacza pałac żony markiza w jezyku polskim.
Wnętrze pałacu zdobią barokowe ozdoby i ornamenty, ale można stwierdzić, że pałac jest utrzymany w stylu rococo. Posiada duży dziedziniec z podwójnymi schodami, z którym można obserwować majestatyczne, pałacowe okiennice. Na fasada, o pionowej orientacji znajdują się liczne balkony dodające uroku miejscu.Pałac w 1941 roku został uznany za Pomnik Narodowy.

Share: