Wieża Mapfre

2501
4
Share:

Wieża Mapfre jest jednym z dwóch najwyższych wieżowców w Barcelonie, razem z Hotelem Arts, mieszczącym się zaledwie kilka metrów dalej. Tworzą one symboliczną bramę prowadzącą z Portu do Wioski Olimpijskie; były wybudowane na Olimpiadę 92 w Barcelonie. To symboliczne znaczenie odnosi się do Weneckich Wież na Placu Hiszpańskim.
Budynek został zaprojektowany przez grupę architektoniczną Ortiz-Leon. Posiada 44 piętra i wysokość 154 metrów (według niektórych autorów 157) i mieści w większości biura. Wieża została nazwana po Towarzystwie Ubezpieczeniowym Mapfre, które jest jej właścicielem, lecz wewnątrz znajdują się również inne firmy.
Jej główną cechą jest podkreślanie poziomych linii pięter. Posiada betonowy trzpień, w którym mieszczą się windy oraz kolumny otaczające fasadę dla jej podparcia. Wieża jest głównie zbudowana ze stali i szkła, co tworzy jej unikalne piękno i prostotę. Przed budynkiem znajduje się sławna złota ryba, rzeźba zaprojektowana przez Franka Gehry’ego, która odbija promienie słoneczne.

Share: