Wieże Porta Fira

2689
1
Share:

Wieże Porta Fira są dwoma wieżowcami mieszczącymi się na Plaza Europa, w mieście l’Hospitalet de Llobregat niedaleko Barcelony, nowym centrum biznesu, którego budowa nadal nie została zakończona. Są to Hotel Porta Fira i Wieża Realia.
Zaprojektowane przez japońskiego architekta Toyo Ito i grupę b720 prowadzoną przez madrytczyka Fermína Vázquez, obie wieże mają przypominać, choć każda w zupełnie odmienny sposób, Wieże Weneckie z Placu Hiszpańskiego wybudowane w 1929 roku na Wystawę Światową, by witać gości. W tym przypadku, wieże mają witać odwiedzających wjeżdżających do miasta z lotniska El Prat.
Wieże o wielce odmiennej geometrii i bardzo od siebie różne, są skonstruowane z materiałów takich jak aluminium czy szkło. Mają 110 metrów wysokości i mieszczą hotel oraz wieżę biurową.
Hotel Porta Fira posiada elewację z oknami w kształcie falujących i nieregularnych wielokątów, a jej żywy kolor powoduje, że mocno wyróżnia się na tle otaczających budynków. Wieża Realia jednakże, ma formę ortogonalną ze ścianą kurtynową pokrytą stalą i szkłem. Elementami łączącymi oba budynki są odbicie Hotelu widziane w elewacji Wieży Realia oraz duże atrium u stóp obu budynków.

Share: