Zamek Montjuic
Zamek Montjuïc był twierdzą wojskową w Barcelonie, jego zadaniem było ostrzeganie przed atakami od strony morza i obserwacja miasta z wysokości. Został zbudowany w 1640 roku, ale dopiero w połowie XVIII wieku nadano mu obecny wygląd.
Na początku istnienia, zamek pełnił funkcję latarni, z dzwonnicy nadawano sygnały świetlne do informowania statków o sytuacji na morzu. W 1640 roku, podczas buntu przeciwko królowi Filipowi IV, została zbudowana pierwsza fortyfikacja, która stała się fundamentem do rozbudowy twierdzy w połowie XVIII wieku. Nastąpiła ona po wojnie o sukcesję hiszpańską, w której zamek odegrał ważną rolę ze względu na swoje strategiczne położenie. Można powiedzieć, że kto przejął panowanie nad twierdzą, ten przejął kontrolę nad całym miastem i okolicami. Rozbudowy zamku podjął się inżynier wojskowy, Juan Martin Cermeño.
Jego zamiarem było ulepszenie funkcji obronnej budowli. Do murów zamku zostały dołączone 3 fortyfikacje obronne (Santa Amalia, San Carlos i La lengua de Sierpe), na których żołnierze mogli zająć pozycję z bronią palną, łukami i podobną bronią strzelając do rebeliantów próbujących się dostać do środka twierdzy. Dodatkowo wybudował wokół zamku fosę oraz most zwodzony. Wprowadzając unowocześnienia techniczne doprowadził do zamku wodę pitną oraz polepszył warunki sanitarne wewnątrz Zamku Montjuïc. W sierpniu 1779 roku prace nad unowocześnieniem i umocnieniem fortecy zostały zakończone. W późniejszych czasach twierdza była unowocześniana, ale obecny wygląd zawdzięczamy architektowi Cermeño i przebudowie w XVIII wieku.
W względu na swoją funkcję militarną, zamek był bardzo niebezpiecznym miejscem nie tylko dla walczących, ale również dla zwykłych Barcelończyków. W 1897 roku niewinny pracownicy byli oskarżani o zdradę, zatrzymywani, torturowani i brutalnie mordowani przez siły okupacyjne. Podobnie w 1909 roku robotnicy zostali rozstrzelani, ponieważ byli podejrzewani o bunt.
W czasie dyktatury Generała Franco setki nacjonalistów katalońskich, członków związków zawodowych, anarchistów, socjalistów czy republikanów było więzionych, torturowanych o mordowanych przez faszystów. Jednym z wielu zabitych był Luís Companys i Jover, lider partii republikańskiej i przewodniczący Generalitat de Catalunya, który jest uznawany za symbol walki o niepodległość i wyzwolenie.
Obecnie Zamek Montjuïc nadal jest przedmiotem sporu gdyż częściowo należy do Rady Miasta, a pozostałe zabudowania są siedzibą Ministerstwa Obrony. Z tego powodu wynikają różne kontrowersje i dyskusje gdyż Barcelończycy uważają, że powinien w całości należeć do miasta, gdyż to jego mieszkańcy cierpieli najbardziej w przeszłości.
Mimo dramatycznych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Zamku Montjuïc to dzisiaj stanowi on jedną z największych atrakcji turystycznych Barcelony. Jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych, o czym świadczy ponad 40.000 zwiedzających rocznie. Dzisiaj większość Barcelończyków chciałaby nie wracać do tragicznej historii stąd miasto stara się, aby zamek był kojarzony z kulturą, imprezami masowymi i wydarzeniami publicznymi aniżeli ze zdarzeniami historycznymi. Zarówno Barcelończycy jak i Rada Miasta chcialaby, aby zamek był kojarzony ze sztuką i rozrywką, dlatego są tutaj organizowane liczne koncerty, festyny i imprezy kulturowe.