Parc Ciutadella

Share:

Park Ciutadela to park położony w dzielnicy Born w Barcelonie, który podczas wielu lat był jedynym terenem zieleni w mieście. Zaprojektowany w stylu paryskich ogrodów Luksemburskich z XIX wieku. Zajmuje obszar pomiędzy obecną wioską olimpijską (Vila Olimpica), stacją Francja w dzielnicy Born oraz łukiem triumfalnym.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella

Teren jest ogrodzony, na 17 hektarach znajduje się 10 wejść umożliwiających dostęp do środka. W rezultacie urbanizacji miasta przez Josep’a Fontserè’a na zlecenie burmistrza w wyniku powstania Wystawy Powszechnej w 1888 roku, w 1868 przystąpiono do rozbiórki starej Cytadelii oraz twierdzy. W twierdzy pierwotnie znajdował się arsenał, w którym obecnie znajduje się siedziba Parlamentu Katalonii, parafia i szkoła wojskowa oraz dawny pałac gubernatora.

W pobliżu parku znajduje się ZOO w Barcelonie, Muzeum Zoologiczne oraz Zamek Trzech Smoków (Castillo de los tres Dragones) zaprojektowany przez Lluis’a Domènech’a i Montaner’a. Na terenie parku znajduje się wiele terenów zadrzewionych oraz chodników, w środku znajduje się również małe jezioro z łodziami. W centralnym punkcie parku umiejscowiona jest fontanna Cascada Monumental, konstrukcji Antoniego Gaudi’ego oraz Ogród Romantyczny Jardín Romántico, w którym znajduje się wiele ciekawych gatunków roślin. Cascada Monumental jest obiektem ciekawym przede wszystkim ze względu na ciekawe rzeźby ozdabiające ten obiekt oraz podziemną grotę. Na starym placu broni znajduje się także owalny staw ze słynną rzeźbą Josep’a Llimona-el Desconsuelo (Rozpacz). Inną rzeźbą, która jest charakterystyczna dla tego parku jest Mamut, monument Walt’a Disney’a.

Share: